Skip to main content

8 ok, hogy miért fogyasszunk nyers zöldséget (is)?

  • A nyers zöldségek vitamintartalma sokkal magasabb, mint a főtt ételeké, hiszen a vitaminok hőérzékenyek.
  • Mivel a nyers zöldségek rengeteg rostot tartalmaznak, elősegítik a mindennapi tisztulást. Ezáltal az anyagcsere felgyorsul, ami, mint tudjuk nem csak az egészségünkre, de vonalainkra is nagyon jó hatással van, hiszen a méreg- és salakanyagok távozásával együtt a plusz kilók is gyorsabban apadnak.
  • A nyers ételek emésztőenzim tartalma is érintetlen marad, ami segítheti az emésztés hatékonyságát. A táplálékkal bevitt enzimek még egy ideig nem pusztulnak el a gyomorban, így elősegíthetik az emésztés beindulását, amit azonban már a szervezet saját maga által termelt enzimjei fejeznek be.
  • A nyers ételek ezenkívül tele vannak mikroorganizmusokkal, amiket ugyancsak elfogyasztunk a zöldséggel-gyümölccsel együtt. Miután az emberi evolúció hosszú folyamata során jól megtanultunk ezekkel szimbiózisban élni, szervesen hozzátartoznak immunrendszerünk hatékony működéséhez. Fogyasztásuk által a bélrendszer hasznos baktériumflórával népesedik be. Ez kedvezően hat ellenálló képességünkre, energiaszintünkre és bélrendszerünk egészségére is.
  • Az élénk pigment-tartalmú zöldségek és gyümölcsök magas antioxidáns kapacitással is rendelkeznek. Ez azt jelenti, hogy az öregedési folyamatokat némileg lassítják, illetve a degeneratív folyamatokat megelőzik vagy megállítják. A zöldségek szín- és íz anyagai az úgynevezett flavonoidok. Az élénk színeknek tehát nemcsak esztétikai, hanem táplálkozástani előnye is van. A flavonoidok immunrendszer-erősítő, rákmegelőző, gyulladáscsökkentő, vírus- és baktériumellenes, általános egészségvédő hatású, antioxidáns tulajdonságú növényi hatóanyagok. Tartósítják és hatásosabbá teszik a vitaminokat.
  • Ami nyers, abban általában nincs adalékanyag, állományjavító, ízfokozó, színezék.
  • Gyorsabb az elkészítése, időt és energiát spórolunk vele.
  • Diétánk során javasoljuk, hogy az előírt napi zöldségmennyiség kb. 30%-a nyers zöldség legyen.

Pin It on Pinterest