Skip to main content

De mit tegyek a fogyókúra után? Hogyan tovább? – A glikémiás index hatalma
A fogyás után nagyon fontos a súlymegtartás, ezért nálunk minden vendég személyre szabott, komplex táplálkozási javaslatot kap. A fogyókúra befejezése után nagy dilemma mindenki életében, mi alapján állítsa össze az étrendjét. Ehhez nagyon jó támpontot tud adni számunkra a GI-index táblázat és írásunkban azt is megmutatjuk, hogyan!

Mi az a glikémiás index? Miért fontos, hogy ismerjük?

A glikémiás index egy számérték, mely a táplálékok besorolását jelenti egy 0-tól 100-ig terjedő skálán, a vércukorszintre gyakorolt hatásuk alapján. Eredetileg a cukorbetegek vércukorszintjének ellenőrzésére fejlesztették ki. A glikémiás index megmutatja, hogy az adott élelmiszerben lévő szénhidrát milyen gyorsan szívódik fel a szervezetben, arról azonban nem tájékoztat, hogy mennyi szénhidrát van egy adott élelmiszerben. Az alacsony glikémiás indexű ételek lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak és ezáltal hosszabb ideig tartó teltségérzést okoznak.
Minél alacsonyabb egy élelmiszer glikémiás indexe, a felszívódása során annál kevesebb glükózt juttat a szervezetünkbe és ennek köszönhetően a hasnyálmirigyben lévő Langerhans-szigetek ß-sejtjeinek is kevesebb inzulint kell elválasztaniuk ahhoz, hogy a glükóz eljusson a sejtekbe. Ezzel együtt a zsír raktározása is minimális szinten marad.
Ezzel szemben az ételek magas GI-értéke gyorsan felszívódó szénhidrátokat jelez, melyek a vércukorszintet és az inzulinszintet egyaránt gyorsan megemelik. A gyors emelkedést gyors vércukorszint esés követ, amely éhségérzet formájában nyilvánul meg. A rendszeresen, nagy mennyiségben fogyasztott magas GI-értékű élelmiszerek magas vérnyomást, magas triglicerid szintet (hipertrigliceridémia), magas koleszterinszintet (hiperkoleszterinémiát) okozhatnak, illetve a szív- és érrendszeri betegségek egyéb rizikófaktorainak fokozódását eredményezik.

Milyen tényezők befolyásolják a glikémiás indexet?

A szénhidrát típusa:
általánosságban elmondható, hogy a bogyós, a csonthéjas és a citrusféle gyümölcsök alacsony GI-értékkel bírnak. Továbbá szintén az alacsony GI-kategóriába tartoznak a föld felszíne felett termő zöldségek és a hüvelyesek is. A föld alatt termő zöldségek (pl.: burgonya), a finomra őrölt gabonalisztből készült péktermékek és a rizs magas glikémiás indexűek.
Az elfogyasztott ételben a szénhidrát részecskék mérete is befolyásolja a GI-t. Minél kisebbre vannak őrölve a részecskék, annál magasabb a GI-értékük.
A keményítőt tartalmazó ételek főzési ideje is a glikémiás indexet befolyásoló tényező. A hosszú főzési idővel sok vizet veszítve a keményítőtartalmú élelmiszer egyre kocsonyásabbá válik és ezáltal a benne lévő szénhidrát gyorsan szívódik fel. A legjobb megoldás, ha félkeményre főzzük ezeket az élelmiszereket.

A rosttartalom:
a táplálék rosttartalma csökkenti a glikémiás index értékét. A rostdús ételek teltségérzést okoznak, mintegy fizikai akadályt képeznek a gyomorban, ezáltal lassítják az enzimek munkáját.

A fehérjetartalom:
a fehérjében gazdag ételek csökkentik az együtt fogyasztott ételek glikémiás index értékét. Ez a jótékony hatás a nagy fehérjemolekuláknak köszönhető, mivel a gazdag fehérje tartalmú étel lassan jut el a belekbe.

A savanyított ételek fogyasztása is csökkenti az együtt fogyasztott táplálékok glikémiás index értékét, ugyanis a gyomorban a savas környezet lassítja a tápanyagok bélbe jutását.
A zsírmolekulák lassítják a szénhidrátok felszívódását a keringésbe, ezért a zsírok fogyasztása csökkenti a glikémiás indexet. Azonban a zsír nagy kalória tartalommal bír, ezért nem megfelelő összetevője az egészséges táplálkozásnak.

Milyen élelmiszereket válasszunk?

Jellemzően a 60 GI feletti élelmiszereket tartjuk magas glikémiás indexű élelmiszereknek. Ha problémáid vannak az optimális vércukorszint tartásával (túl alacsony vagy túl magas értékek), akkor érdemes a 40 vagy annál kisebb GI-jű élelmiszereket választani, mivel ezek kisebb kilengést okoznak a vércukorszintben. Továbbá, korlátozd a finomított cukor, méz, édesített gyümölcslevek, keményítőtartalmú zöldségek, fehér liszt, illetve az ezekből készült ételek fogyasztását.
Itt fontos azonban megjegyezni, hogy a magas GI-jű ételek nem feltétlenül ördögtől valók, és bizonyos esetekben a fogyasztásuk nagyon is indokolt lehet (például sportolóknál edzés során és/vagy közvetlenül edzés után, amikor is a szervezetnek azonnali felszívódású szénhidrátra van szüksége az optimális energiaszint helyreállításához).

Miért fogyasszunk alacsony glikémiás indexű ételeket?

  • Hozzájárul az ideális testsúly kialakulásához illetve megtartásához
  • Növekszik az energiaszint és az állóképesség
  • Javul a memória és az összpontosító képesség
  • A megemelkedett szerotoninszintnek köszönhetően javul az általános kedélyállapot
  • A jobb progeszterontermelésből kifolyólag javul a termékenység
  • Csökken a triglicerid és a homocisztein szintje, ezáltal csökken az egyes szívérrendszeri betegségek és az Alzheimer-kór kialakulásának esélye
  • Csökken a cukorbetegség kockázata, illetve már kialakult cukorbetegség esetén elkerülhetőek a vércukorszint drasztikus ingadozásai
  • Csökken az emésztőrendszeri rákok és a mellrák kialakulásának a veszélye

A glikémiás indexen alapuló táplálkozás lényege, hogy az étrendünket minél nagyobb részben az alacsony glikémiás indexű (0-55) élelmiszerekből állítsuk össze, mivel ezek csak kis mértékben és lassan emelik meg a vércukorszintet. A lassú és kismértékű vércukorszint emelkedés miatt a kialakuló teltségérzet hosszú ideig megmarad, a szervezetünk energiaellátása pedig folyamatos és egyenletes lesz.
A közepes glikémiás indexű (56-69) élelmiszerek fogyasztása csak módjával ajánlott, mivel ezek az élelmiszerek már fokozottabb vércukorszint emelkedéssel járnak. A magas glikémiás indexű (70-100) csoportba tartozó élelmiszereket lehetőleg kerülni kell, de legalábbis minimalizálni kell a fogyasztásukat, mivel ezek már jelentős vércukorszint-emelkedéssel járnak. Azt azért jegyezzük meg, hogy a különböző élelmiszereket legtöbbször nem önmagukban, hanem egymással fogyasztjuk, ha tehát egy adott étkezésünk alacsony glikémiás indexű élelmiszert is tartalmaz, akkor az a teljes étkezés glikémiás indexét is csökkenti.

A következő táblázatokban a viszonyítási alap az egyik legegyszerűbb szénhidrát, a szőlőcukor, amely 100%-ban glükóz, emésztést nem igényel, azonnal felszívódik a szervezetben, és maximális inzulinreakciót vált ki. Ebből kifolyólag a glikémiás indexe 100, és az összes többi élelmiszert ehhez viszonyítjuk.
Mivel a húsoknak, a halaknak, a gombáknak, a vajaknak, a zsíroknak, az olajoknak, a tojásnak, és az alkoholok többségének glikémiás indexe rendkívül alacsony, azaz jóformán nulla, a következő táblázat nem taglalja ezen élelmiszereket.

I. Gyümölcsök glikémiás indexe

Gyümölcs megnevezése Glikémiás indexe
GI Alacsony
(0-55)
Citrom
Cseresznye
Meggy
Áfonya
Ribizli / Ribiszke
Egres
Eper
Málna
Szeder
Grapefruit
Pomelo
Körte
Mandarin
Füge
Nektarin
Birsalma
Gránátalma
Alma
Szilva
Őszibarack
Sárgabarack / Kajszibarack
Narancs
Szőlő
Ananász
Datolyaszilva
Kivi / Kiwi
Banán
20
20
20
25
25
25
25
25
25
25
25
30
30
35
35
35
35
35
35
35
35
40
45
50
50
50
35-55
GI Közepes
(55-70)
Mangó
Papaya
Aszalt füge
Aszalt datolya
Mazsola
Sárgadinnye
55
60
60
60
65
65
GI Magas
(70-100)
Görögdinnye 75

II. Zöldségek glikémiás indexe

Zöldség megnevezése Glikémiás indexe
GI Alacsony
(0-55)
Avokádó
Brokkoli
Cikória / Endívia
Cukkini
Hagyma
Káposzta
Karfiol
Kelbimbó
Kínai kel
Paprika
Paradicsom
Rebarbara
Retek
Spenót / Paraj
Sóska
Saláta
Spárga
Uborka
Zellerszár
Articsóka
Mángold
Padlizsán
Fokhagyma
Jamgyökér
Sárgarépa
Fehérrépa / Petrezselyemgyökér
Édesburgonya
10
15
15
15
15
15
15
15
15
15
15
15
15
15
15
15
15
15
15
20
20
20
30
40
40
50
50
GI Közepes
(55-70)
Manióka
Burgonya főtt
Cékla
Patisszon / Csillagtök
55
60
65
65
GI Magas
(70-100)
Karalábé (főtt)
Karórépa (főtt)
Sütőtök (főtt)
Burgonyapüré (főtt)
Pasztinák / Paszternák (főtt)
Tarlórépa (főtt)
Zellergyökér (főtt)
Burgonya (sült)
70
70
75
75
85
85
85
85

III. Olajos magvak glikémiás indexe

Dióféle megnevezése Glikémiás indexe
GI Alacsony
(0-55)
Dió
Mandula
Pisztácia
Kesudió
Makadámdió
Paradió / Brazil dió
Pekándió
Tökmag
Törökmogyoró
Mák
Kókuszdió
Lenmag
Napraforgómag / Szotyola
Szezámmag
15
15
15
20
20
20
20
25
25
30
35
35
35
35
GI Közepes
(55-70)
Gesztenye 60
GI Magas
(70-100)

IV. Hüvelyesek glikémiás indexe

Hüvelyes megnevezése Glikémiás indexe
GI Alacsony
(0-55)
Szójabab
Sárgaborsó
Lencse
Szárazbab
Zöldbab
Zöldborsó / Cukorborsó
Csicseriborsó
15
25
30
30
30
35
35
GI Közepes
(55-70)
GI Magas
(70-100)

V. Tejtermékek glikémiás indexe

Tejtermék megnevezése Glikémiás indexe
GI Alacsony
(0-55)
Natúr joghurt
Sajt (juhsajt, kecskesajt)
Túró (juhtúró, tehéntúró)
Kefir
Tejföl
Tejszín
Kecsketej
Tehéntej zsíros
Tehéntej sovány
20
25
25
25
25
25
25
30
35
GI Közepes
(55-70)
GI Magas
(70-100)

VI. Gabonafélék glikémiás indexe

Gabona megnevezése Glikémiás indexe
GI Alacsony
(0-55)
Árpa
Quinoa
Hajdina
Zabpehely
Bulgur
Rozskenyér
35
40
40
40
50
50
GI Közepes
(55-70)
Barnarizs
Zabkorpa
Kukorica
Kuszkusz
Puffasztott rizs
55
55
55
60
60
GI Magas
(70-100)
Köles
Fehér kenyér
Fehér rizs
75
75
55-85

VII. Édesítőszerek glikémiás indexe

Édesítőszer megnevezése Glikémiás indexe
GI Alacsony
(0-55)
Stevia
Nyírfacukor / Xilit
Gyümölcscukor / Fruktóz
Kókuszcukor
0
7
20
35
GI Közepes
(55-70)
Méz 60
GI Magas
(70-100)
Kristálycukor / Szacharóz
Nádcukor / Szacharóz
Szőlőcukor / Glükóz
70
70
100

Pin It on Pinterest