Skip to main content

hormonrendszer

Varázslatos és összetett – a női hormondrendszer titkai és kilengésének okai

Már több, hormonrendszert érintő írásunk is volt, és ahogyan ott is kiemeltem, itt is azzal szeretném kezdeni, hogy a hormonrendszerünk tekintetében kiemelten igaz a minden mindennel összefügg tézis.
A hormonrendszerünk fő feladata – az idegrendszerrel együtt -, hogy a szervezetünk állandóságát (egyensúlyát) fenntartsa.
Az igen bonyolult emberi hormonrendszer hatással van az egész szervezetre: testünk vezérlése tulajdonképpen a hormonok egymással összehangolt működésén keresztül történik, így mindegyik igen fontos feladatot lát el.

Ha valamelyik hormon termelődésébe hiba csúszik, akkor az egész rendszer zavart szenved, és ez egy dominószerű folyamatot indít el. A hormonokat a belső elválasztású mirigyeink termelik.
Hormonegyensúlyról akkor beszélünk, amikor a hormonszintek, illetve egyes hormonok egymáshoz képest optimális arányban termelődnek, vannak jelen.

6 hormon van, amelyek működését minden nőnek érdemes ismernie.

  • pajzsmirigyhormonok

Pajzsmirigyünk a szervezetünk energiaközpontja, alapvető anyagcserehatásokkal. Lényegében az anyagcsere-folyamatok üzemanyagai, hiszen szerepük van az étvágy szabályozásában, a testsúlyban, a hőérzetben, az emésztésben, a menstruációban stb. Látható tehát, hogy megannyi területet szabályoz, így zavarai nagy problémákat okozhatnak. A pajzsmirigyzavarok általában több panasszal járnak, ám gyakran olyan hétköznapiak, hogy sokan átsiklanak rajtuk. Ilyenek például a testsúly-változások normál étvágy mellett, a székrekedés/hasmenés, a csökkent hideg-/melegtűrés, az alvászavarok, a depresszió, az idegesség, a menstruációs panaszok stb. A tünetek attól függenek, hogy pajzsmirigy alul- vagy túlműködés áll-e fenn, ugyanis előbbi esetben a szervezet lelassul, míg a másiknál fokozott üzemmódra kapcsol. Hogy fennáll-e a zavar, vérvétellel (TSH, T3, T4) igazolható.

  • progeszteron

Másnéven „anyahormon”

Az egyik legfontosabb női nemi hormon, amelynek szintje a ciklus második felében nő meg, és a terhességet, a beágyazódást támogatja. Az ösztrogén szintjét ellensúlyozza. Hiánya igen gyakori, és általában fogamzási nehézségek esetén derül rá fény. A progeszteron hiánya általában menstruációs zavarokban, vérzés előtti barnás folyásban nyilvánul meg, de jellemzően felerősíti a PMS tüneteit, energiahiányt és hangulatingadozásokat is okoz. Hiány esetén teherbeesési nehézségeket okoz, valamint megemeli a vetélés rizikóját is. Várandósság nélkül is kellemetlen tüneteket produkál, ugyanis a progeszteronhiány ösztrogéndominanciával jár, így annak összes tünetét felsorakoztatja (pl. ödéma, hajhullás, száraz bőr, hangulatingadozások).

A női egészség alapja a rendszeres tüszőrepedés. Ha nincs tüszőrepedés, nincs peteérés nincs progeszteron. A progeszteron feladata az ösztrogénhatások ellensúlyozása, pszichés egyensúly, nemi vágy fenntartása, gyulladásgátló és védő hatás, csontritkulás gátlása.

  • melatonin

A melatonint a legtöbben az alváshoz kötik, nem véletlenül, hiszen a hormon a cirkadianritmust szabályozza, ezáltal nagy befolyást gyakorol az alvásra, az energiaszintre, de az étvágyban és az immunrendszer erősségében is nagy szerepe van. Leginkább onnan tudni, hogy nincs elegendő melatonin a szervezetben, hogy az érintett napközben fáradt és álmos, míg esténként tele van energiával, emellett pedig előfordulhat, hogy szokatlan időpontokban éhezik meg. Az idő múlásával egyre kevesebbet termelünk belőle, így igen gyakoriak az alvászavarok idősebb korban. A probléma vérvétellel megállapítható, és életmódváltással, valamint szükség esetén melatoninpótlással orvosolható.

  • inzulin

Az inzulin igen fontos szerepet játszik az anyagcsere-folyamatokban, hiszen a megemésztett étel energiává alakításában segít. Feladata, hogy a cukrot a vérből a sejtekbe juttassa. Az inzulin az egyetlen hormon, ami képes csökkenteni a vércukorszintet, ha elfogy, „kívülről” kell pótolni.

A finomított szénhidrátok rendszeres fogyasztása a vércukorszintet állandó hullámzásban tartja, az inzulintermelést állandó készültségben tartja. Egyre több inzulin szükséges ahhoz, hogy a vércukor a sejtekbe jusson, ezért inzulintöbblet alakul ki majd inzulinrezisztencia alakul ki. Beindul a hízás, a sejtekben energiahiány lép fel, még több inzulin termelődik és kialakul a cukorbetegség.

A magas inzulinszint hatással van a női ciklusra is, nő a petefészek férfihormon termelése, PCOS, cikluszavarok, meddőség alakulhat ki.

  • kortizol

A kortizol leginkább „stresszhormonként” ismert, amelyet a mellékvese termel. Erről egy egész cikket írtunk, ezt itt nem részleteznénk, de a legfontosabb, hogy a kortizol szintjének bármilyen irányba történő elmozdulása képes a teljes rendszert megborítani. Ennek egyetlen „kezelési módja” van: a stresszcsökkentés.

  • ösztrogén(ek)

Nagyjából 30 hormon, amitől egy nőt nőnek tartunk.
Jelen van termékeny korban a petefészekben, várandóság alatt a méhlepényben, a menopauza után pedig a zsírszövetekben.
Megfelelő mennyiségben elengedhetetlen a női szervezet számára. Az érésben lévő tüsző termeli, de az agyalapimirigy szabályozza. Az aránya fontos: ösztrogén/progeszteron. Lehet túlsúlyban, ilyen esetben ösztrogén dominanciáról beszélünk és lehet alacsony is a szintje. Mindkettő képes komoly egészségügyi kihívásokat eredményezni. De erről egy következő cikkben fogunk írni, mert ez egy kiemelt téma.

Pin It on Pinterest