Skip to main content

Miért is fontos, hogy a program során pontosan tudjuk, honnan mennyit fogyunk, hol milyen változások történnek a testünkben?

eat clean diet zsigeri zsír testzsír testizom

Avagy a testzsír rejtelmes világa
A testsúlyunkat alapvetően három eszközön tudjuk kontrollálni: TÜKÖR – MÉRLEG – MÉRŐSZALAG
Ezt a hármas kombinációt általában diéta, fogyás során szoktuk használni.

Mit mutatnak ezek számunkra?

Tükör, ami nem biztos hogy a barátunk..
Az egész alakos tükör egy nagyon jó visszajelző ellenőr a hízás fázisában, hiszen mint egy jó farmer, azonnal jelzi a lerakódott felesleget, persze visszafelé nem biztos, hogy ennyire gyorsan mutatja a csökkenő testméretet.
Mérőszalag, ha tutira karunk menni.
Itt nincs kérdés, nincs tagadás, a számok és a centiméterek makacs tények, azonnal mutatják a legkisebb eltérést is.
Mérleg, ami legyen a barátunk.
Nem vagyok híve a mindennapos mérésnek, még a program során sem, hiszen a mérési eredményünket nagyban befolyásolja az, hogy mikor és hogyan állunk a mérlegre, sőt nők esetében a menstruáció környékén a vízvisszatartás miatt egészen fals eredményeket mutathat a mérleg.
Mégis miért van az, hogy ő a legjobb barátunk?
A fentiekből két eszközt használunk mindenképpen a program során: a mérleget és a mérőszalagot.
A konzultációk során használt mérleg több adatot mutat, mint általában az otthoni mérlegeink.
Az alábbi adatokat mutatja meg:

  • BMI
  • testzsír
  • testizom
  • viszceriális, azaz zsigeri zsír

A BMI, avagy a Body Mass Index megmutatja a testsúlyod és a magasságod arányát. Itt azért érdemes kicsit utánanézni a dolognak, és nem feltétlen a táblázatokból levonni következtetést, de mindjárt írjuk is, hogy miért.
A testzsír% megmutatja, hogy a tested hány százaléka zsír.
A testizom% megmutatja, hogy mennyi a teljes izomzatod aránya a testeden.
Viszceriális, vagy zsigeri zsír pedig az, ami a hasüregben található és körülveszik a belső szerveidet.

Miért fontosak ezek az adatok számunkra?
A BMI alaphelyzetben egy jó mutatószám, de önmagában kevés. Azt, hogy itt mire gondolok, a legjobban egy példával tudom bemutatni: vegyünk két 32 éves 185 cm magas férfit, akik a BMI szempontjából ugyanabban a kategóriában vannak, túlsúlyos kategóriában, az egyikőjük egy vízilabdázó, csupa izom a másik pedig egy általában ülő munkát végző, sporttevékenységet nem végző. Ránézésre sem ugyanaz a testösszetételük, viszont a BMI index nem veszi ezt figyelembe. Így önmagában nem hagyatkozzunk erre a mutatószámra.

A testzsír % megmutatja, hogy az adott nemnek, kornak megfelelően melyik kategóriába tartozik a program indulásakor a vendég, egészen pontosan meg tudjuk határozni a végcélt, nemcsak kg-ban, hanem testzsír százalékban is.

A testizom% megmutatja, hogy mennyi a teljes testtömegre vetített izommennyiség, amelynek szintén meg tudjuk határozni a normál arányát. Majd a megemelt fehérjebevitellel ennek a mutatószámnak önmagában is növekednie kell, miközben a testzsír% csökken a fogyókúra alatt.

A viszceriális zsír pedig azt mutatja meg, hogy a belső szervek mennyire vannak veszélyeztetve a belső zsír által és csökkenés esetén gyönyörűen látszik, hogyan könnyebül meg a test a normál értékhez közeledve. Önmagában is tudjuk, hogy veszélyes az elhízás, de! Minél több zsírt raktározunk a belső szerveink között, és minél magasabb a viszceláris zsír mért értéke, annál a nagyobb eséllyel alakulhatnak ki szív-érrendszeri betegségek, agyvérzés (stroke), cukorbetegség, magas vérnyomás, daganatos betegségek, terméketlenség, reflux, zsírmáj, epekövesség, légzési problémák, sőt, még depresszió is.

No, de miért is kell mérni ezeket rendszeresen?

A legfontosabb ok az, hogy ne csapjuk be magunkat. Hajlamosak vagyunk többnek vagy akár kevesebbnek látni a fogyókúra közben a változást, mint ami valójában. Másrészről, ha folyamatosan látjuk az eredményeket, az újabb lendületet tud adni számunkra, pozitív motivációt jelent és szívesebben folytatjuk tovább az utat a kitűzött súly felé. Ráadásul a fogyókúra felépítése miatt sem mindegy, hogy milyen eredményeket érünk el két hét alatt, ezek alapján tudja a leginkább személyre szabni tanácsadónk a fogyókúra menetét és a diéta étrendjét. Plusz a mérések mutatják meg azt számunkra, hogy a program alatti súlycsökkenés legnagyobb jelentősége a szervezetben a zsírok arányának jelentős csökkenése, az izom arányának pedig a növekedése. Testünk állapotáról sokkal pontosabb képet tudunk kapni a rendszeres méréssel, mint a hagyományos mérleggel, ahol csak a kilók csökkenését tudjuk nyomon követni.

A legfontosabb következtetés pedig az, hogy így rendszeresen konzultálhatunk tanácsadónkkal, aki rengeteg tapasztalattal rendelkezik a fogyás ütemét, mértékét illetően, így az adott helyzetben sok erőt és motivációt tud számunkra nyújtani.

Pin It on Pinterest