Skip to main content

Ha gondban van a női oldalunk: az ösztrogén dominancia okai és hatásai az életünkre

[vc_single_image image=”3293″ img_size=”full” alignment=”center”]

Mi nők egy összetett hormonrendszer rendkívül sokrétű működése miatt vagyunk olyanok, amilyenek. A női nemi hormonok működésében nagy szerepe van annak, hogy mennyire érezzük magunkat nőnek.
A női hormonokról már volt egy írásunk, de az ösztrogénről és a progeszteronról külön is szót kell ejtenünk. Miért? Mert ezen hormonok működésének valamilyen rendellenessége jelenleg tízből nyolc nőt érint, valamilyen ösztrogén dominancia formájában.

Az ösztrogén az elsődleges női nemi hormonunk, a progeszteron a másodlagos, tulajdonképpen partnerhormonoknak tekinthetjük őket.
Az ösztrogén felel azért, hogy hogyan nézünk ki nőként és hogyan funkcionálunk nőként. A női szervezetben a termékeny kortól folyamatosan termelődik ez a hormon, és a testzsírban el is raktározódik.
Milyen feladatokat lát el az ösztrogén?
– Elősegíti a másodlagos női nemi jellegek fejlődését, mint a mellek
– Szerepet játszik a méhnyálkahártya vastagodásában, valamint a menstruációs ciklus szabályozásában.
– A zsírraktárakat növeli, viszont az izomtömeget csökkenti.
Az ösztrogént a petefészek és a testzsír állítja elő, ezért ahol a testsúly magas az ösztrogénszint megnőhet.
Bár mind az ösztrogénnek, mind a progeszteronnak vannak ún. határértékeik, ám nem kizárólag ez, hanem az egymáshoz való arányuk is fontos, hiszen ha valamelyik eltolódik, úgy a hormonális egyensúly felborul, ami számtalan tünetet okoz.

Miért fontos, hogy ennek ezen hormonok termelésének mértéke megfelelő legyen?
Ha a női szervezetben progeszteronhiány következik be és az ösztrogén túlsúlyba kerül, az a hormonháztartás egyensúlyának kibillenéséhez, rosszabb esetben teljes felborulásához vezethet. Ha az ösztrogén a progeszteronhoz viszonyítva túlsúlyba került, ezt az állapotot ösztrogén dominanciának nevezzük.

Számtalan szakirodalom taglalja a miérteket és hogyanokat, de érdemes a google helyett orvossal konzultálni. Számtalan „fizikai” és lelki oka is lehet az ösztrogén és progeszteron szintek eltolódásának, néhányat a szakirodalomban felsoroltak közül ide le is írunk nektek.
Sok szakmai cikkben olvashatjuk, hogy ez a 21. század betegsége, hiszen a vegyipar termékeinek megnövekedett használatával sokkal több olyan terméket használunk, amely ösztrogénhatású anyagot tartalmaz (jellemzően a szakirodalomban a parabéntartalmú termékeket hozzák példaként).
Emellett nem szabad elmennünk amellett sem, hogy az elhízás lehet ok és következmény is egyszerre, mivel a jelentős mértékben felhalmozódott zsigeri zsírok olyan hormonokat termelnek, melyek hozzájárulhatnak az ösztrogéndominanciához. Számos további külső ok is közrejátszik ebben, így a megfelelő, SZAKORVOS által diagnosztizált leletekkel lehet csak és kizárólag megkezdeni a hormonegyensúly helyreállítását.

Mi tartalmazhat ösztrogént, ezáltal mi lehet külső tényező?
Nagyjából minden, de az alábbiak fogyasztására fokozottan figyelni kell: fito- és xenoösztrogének kerülése: tápos állatok húsa, szója, babfélék, borsók, lencsék, csapvíz, lenmag, gránátalma, kozmetikumok, tisztítószerek.

Mivel járhat az ösztrogéndominancia?
– menstruációs zavarok
– meddőség,
– vetélés
– fejfájás
– mióma
– ödéma
– anyagcserezavarok
– alacsony libidó
– elhízás főként a has, comb és a fenék környékén
– pajzsmirigyműködési problémák

Javaslat és tanácsok
Elsődlegesen azt javasoljuk, hogy aki ezeket a tüneteket észleli magán forduljon szakorvoshoz és járjon utána a problémák okainak. Az első lépés a kórtörténet felállítása. Ez egy jól körülhatárolható tünetegyüttessel járó betegség, amit a modern orvostudomány fel tud teljesen térképezni. Amennyiben ez megtörtént, úgy megkezdődhet a megfelelő terápia. Azért fontos a megfelelő szakorvosi feltérképezés, mert a hormonegyensúly felborulását egyénenként, nemenként és korosztályonként más és más okozhatja.

Terápiás javaslat

Számtalan jól bevált és teljesen kockázatmentes lépés létezik, amivel biztonságosan megkezdhetjük a terápiát, ide is olyan tanácsokat hoztunk nektek, amelyekkel biztosan nem nyúltok mellé. Emellett azonban a betegség súlyosságának megfelelően a szakorvos által előírt terápiát kell mérvadónak tekintenetek.
Terápiás, ún. biztosan nem ártunk vele magunknak javaslatok:
Fito-, és xenoösztrogének kerülése, rendszeres testmozgás, stresszkezelés, barátcserje kapszula, progeszteronkrém, indol-3 karbinol (csak abban az esetben, ha nincs pajzsmirigy alulműködési probléma), D-vitamin, magnézium, B12 vitaminok, megfelelő és személyre szabott étrend és életmód.

Pin It on Pinterest