Skip to main content

Miért fontos húst/halat fogyasztani a diéta alatt?

Számos fogyókúra alapja a szénhidrát bevitelének csökkentése. Ahhoz azonban, hogy az energikusság megmaradjon, és legyen elég erőd edzeni, fontos, hogy értékelhető tápanyaggal lásd el szervezetedet. Erre a célra kiválóan alkalmas a fehérje, amely változatos formában az asztalra kerülhet, és éhezned sem kell fogyasztásával.

Testünk alapvetően három tápanyagforrást igényel, ezek pedig a szénhidrátok, a fehérjék és a zsírok. A megfelelő arány, és beviteli forrás megválasztásával érhető el a fogyás. Míg a szénhidrátok az inzulin kibocsátás következtében hízáshoz vezethetnek, addig a fehérje fogyasztással fogyás érhető el, ugyanis a szervezet saját raktáraihoz kénytelen nyúlni a szénhidrátok csökkentése esetén. A zsírok pedig azért nagyon fontosak, mert hosszú távon energiával látják el a szervezetet.

Miért szükséges mindennap húst / halat fogyasztani?

Elsősorban a jelentős fehérjetartalom miatt. Az emberi szervezet saját fehérjéit a növényi és állati eredetű táplálékokból építi fel úgy, hogy azokat építőelemeire, aminosavakra bontja. Bizonyos nélkülözhetetlen (esszenciális) aminosavak a természetben megfelelő mennyiségben csak a húsokban találhatóak meg.

A hús ezen felül fontos vitamin és ásványi anyag forrás. Megfelelő táplálkozás esetén a napi B12-vitamin szükséglet mintegy 70%-a húsokkal kerül be a szervezetbe (20% tejjel, 10% tojással; növényi eredetű táplálékokban nincs B12-vitamin). A B12-vitamin többek között a vérképzésben játszik fontos szerepet, hiánya esetén vérszegénység alakulhat ki, illetve felléphetnek idegrendszeri tünetek is. Jelentős szerepe van még a húsnak a B1-, B2-, B6-vitamin-, niacin- valamint a cinkszükséglet kielégítésében is.

A szervezet számára nagy mennyiségben fontos ún. makroelemek közül a nátrium és a kálium megfelelő arányban található a húsokban. Ez a két elem együtt szabályozzák a szervezet vízegyensúlyát és normalizálják a szív ritmusát. Figyelni kell azonban a helyes mértékű bevitelre: a nátrium/kálium arány eltolódása az idegrendszer és az izomműködés zavarát okozza, illetve a túlzott nátriumbevitel magas vérnyomás kialakulásával járhat.

Külön ki kell emelni a húsok vasanyagcserében játszott szerepét. Az ún. vörös húsokból illetve a húskészítményekből a vas jól felszívódik, különösen akkor, ha C-vitamin tartalmú táplálékkal együtt fogyasztjuk.

A halfogyasztásnak több az egészségre nézve jótékony hatása is van. Heti 2-3 alkalommal történő halfogyasztással jelentősen csökkenthető a dementia (időskori elbutulás, memóriazavar), szív és érrendszeri betengések, szembetegségek kialakulása.

Pin It on Pinterest