Skip to main content

Mi is az, hogy antioxidáns?

Először is érdemes tisztáznunk ezt a ma sűrűn használt fogalmat, hogy antioxidáns. Ezek olyan anyagok, vegyületek, amelyek gátolják vagy lassítják az oxidációs, azaz az égési folyamatokat.

Tágabb értelemben oxidáció alatt az energiatermelő anyagcsere-folyamatokat is érthetjük, amelyek a szervezet lebontó folyamatait foglalják magukba. Ezekben a folyamatokban szabadgyökök is keletkeznek.
Az antioxidánsok szerepe a szabadgyökök hatástalanítása, ezáltal az oxidatív stressz kivédése, végül az ebből eredő károsodások és betegségek megelőzése.
Az antioxidánsok lassítják az öregedést, erősítik az immunrendszert és fokozzák az állóképességet. Szükségesek a szervezet egyensúlyának fenntartásához és akkor is jelen vannak, ha célzottan nem fogyasztunk ilyen hatású anyagokat. Egy részüket a szervezet termeli, azonban vannak olyan vegyületek is, amelyek táplálékkal kerülnek be szervezetünkbe. Fontos tudnunk, hogy külső forrásból is be tudjuk és néha szükséges is bejuttatni szervezetünkbe táplálékkiegészítők segítségével.

A legfontosabb antioxidánsok:

  • C-vitamin
  • E-vitamin
  • A-vitamin
  • rezveratrol
  • omega zsírsavak
  • falovidok
  • enzimek

Milyen külső hatások csökkenthetik az antioxidáns szintünket?

Leginkább a megnövekedett káros környezeti hatások, mint a légszennyezés, élelmiszer adalékanyagok és a stressz.

Mi történik ha túl sok szabadgyök keletkezik szervezetünkben?

Ebben az esetben felborul a belső homeosztázis, azaz az egyensúly.  Másként fogalmazva a szabadgyökök kontrollálatlan keletkezése vagy az antioxidáns rendszer működésének csökkenése az oxidatív stressz kialakulásához vezethet. Ilyenkor egyes sejtek és szövetek molekulái sérülnek. Ha nagyon sok szabadgyök termelődik, betegségek alakulnak ki, pl. gyulladás vagy tumor.

Fontos tudni, hogy a szervezetünkben található szabadgyökök mennyisége folyamatosan változik az egészségi állapotunk, életkorunk, a stressz és a környezeti hatások következtében. Nagyon fontos tehát, hogy a megfelelő antioxidáns mennyiség beviteléről folyamatosan gondoskodjunk.

Ehhez egy egyszerű tipp: annál jobbat teszünk magunkkal, minél színesebben táplálkozunk, ha pedig ez kevésnek bizonyul, fogyasszunk kiegészítésként antioxidáns tartalmú készítményeket.

ANTIOX+ KAPSZULA

Pin It on Pinterest